Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Aktuality

Oslava letního slunovratu

Oslava letního slunovratu
21. červen 2016, od 18.00 hodin
Srdečně vás zveme na slunovratovou oslavu, která proběhne na křižovatce polních cest u sochy svatého Donáta, mezi obcemi Škvorec, Přišimasy a Úvaly (35 km východně od Prahy). Večerem provází spisovatelka a šéfredaktorka časopisu REGENERACE Pavlína Brzáková, bylinářka a výtvarnice Vladislava Jirásková a publicistka Renáta Kiara Vargová.

V životě našich předků byl slunovrat velmi významným dnem. Slunce v tento den dosahuje na obloze svého vrcholu a má také největší sílu. Od tohoto dne pak postupně zase slábne. Lidé se snažili dodat slunci sílu a moc, o které po slunovratu začíná přicházet. To nejčastěji činili tak, že zapalovali ohně a věřili, že teplo a světlo pomohou slunci doplnit sílu.
V realitě všedních dnů někdy zapomínáme na snění a poetiku. Oslava letního Slunovratu se zapálením svatojánského ohně do takové oblasti patří. V tento večer si připomínáme odvěké lidské pouto s přírodou. Můžeme vnímat jemná přediva dryád stromů, nymfy a víly rostlin. Sbírají se byliny jako třezalka, heřmánek, řebříček, máta, popenec a další. Společný kruh lidí, který se vytváří okolo ohně, je vždy léčivý a je připomínkou slunce jako životodárné síly. Člověk se ocitá v cyklickém kole a jeho energie nabírá při Slunovratu na intenzitě, tak jako vše zrozené v přírodě. Vitalita se posiluje a upevňuje se hluboké sdílení času.
Před samotným rituálem bude každý účastník očištěn kouřem z bylin a kadidla, poté společně poděkujeme světovým stranám, živlům, matce Zemi, Vesmíru a především sami sobě. Budeme moci společně sdílet poděkování za dary, které jsme dostali a prosby o naplnění našeho poslání a našich přání.

Místo konání slunovratové oslavy najdete, když si do internetového vyhledávače zadáte heslo „Lípy u Sv. Donáta“. Společně prožitý obřad bude uzavřen společnou hostinou, ke které můžete také přispět ze svých zdrojů. Zveme vás tradičně na chutný koláč a čaj. Pořadatelem tohoto setkání je časopis REGENERACE.

Vstup je volný.

Autorkou snímku s vílami je výtvarnice Vladislava Jirásková.


Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 23.05.2016 •