Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Články

Komentář ke knize Poselství šamanů od Geseka von Lüpkeho, Práh, Praha 2009

Komentář ke knize Poselství šamanů od Geseka von Lüpkeho, Práh, Praha 2009
Pokud se mělo jednat o nezávislý, ničím nezatížený pohled na fungování nejen dnešních šamanů a hlavně o jakousi vizi dalšího vývoje, dalo by se říci, že toto se nevydařilo. Pan spisovatel-dokumentarista je stejně jako většina dnešních „rádoby“ zachránců „Matky Země“ příliš ukotven v ekologických, nebo ekonomicko-ekologických alternativních pojetích záchrany světa.

Myslím, že se chytáme do pasti vytvořené velmi dokonalým systémem těch z „druhé strany“. Sami svými vizemi a energetickým tlakem spojeným se zbytečným filosofováním a vytvářením vizí možného „konce světa“, umožňujeme a zprůchodňujeme tuto možnost – a to již ve svém principu není šamanské. V celé knize se všichni odvolávají na Ducha. Proč je tedy svět tam, kde je, pokud si to Duch nepřeje (možná však Duch čerpá svou energii z přání většiny)?

Proč, když se to určitým lidem, nebo skupinám lidí nelíbí, nepřesunou se do nějakého paralelního vesmíru, kde to bude fungovat podle jejich přání? Není hlavní šamanovo krédo spíše přijmout věci tak, jak jsou, než tak, jak chce, aby byly? Teprve až skutečně uvidí, jak věci jsou, teprve pak s nimi může pracovat a ovlivňovat je. Je opravdu tak těžké přijmout, když většina lidí přijala bláznivou Darwinovu teorii, že další technologický vývoj je dalším krokem na evolučním vývoji lidstva? (Je to těžké, ale není to nemožné.) Nebylo by lepší prozkoumat, v čem je energie současného systému tak silná a většina lidí tak slabá, že zapomněli na svou podstatu (co to je?) a v podstatě prožijí „šťastně“ celý svůj život?

To je jen takový celkový pocit z knihy. Jinak vize a výpovědi některých tázaných jsou zajímavé. Pro mě, z hlediska mých zkušeností a něco jako synchronizace s mými pocity a viděním, je zajímavá spíše „nešamanská“ výpověď Standing Eagla.

Foto Pavlína Brzáková

Na snímku jihokorejská šamanka Kim Keum Hwa zahajuje Mezinárodní kongres o šamanismu a léčitelství v rakouském městě Mondsee (2006). S většinou přítomných šamanů zachycených na fotografii se setkáváme i na stránkách knihy Poselství šamanů.Autor: Honza •  Vydáno: 01.03.2010 •