Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Aktuality

Májová slavnost svěcení dubu

Májová slavnost svěcení dubu
Již popáté bude oslavován dub u sochy Sv. Donáta v polích mezi obcemi Škvorec, Úvaly a Přišimasy (35 km východně od Prahy). Tato májová slavnost proběhne 9. května od 18:00 hodin na křižovatce polních cest.
Pro naše předky byly stromy spojnicemi mezi nebem a zemí. Podle Keltů dub symbolizoval obrovskou sílu, pomáhající v těžkých životních situacích. Dubová větvička zaručovala dlouhověkost. Dub uctívali pro jeho léčivé účinky. U starých Slovanů byl sídlem bohů. Pod jeho korunou se konaly slavnosti a děly zázraky. Stejně jako lípa zaujal mnohé tvůrce. Inspiroval třeba Václava Čtvrtka, autora knížky Jak si Slávek načaroval dubového mužíčka. V ní malý chlapec oživil žalud a otevřel dveře pohádkové fantazii…
Ponořme se také do dubových kouzel a prožijme jedinečný rituál. Vezměte si s sebou stuhy pěti barev (bílá, žlutá, zelená, červená a modrá), ozdobíme jimi korunu dubu. Pohostíme vás koláčem a čajem a ke společné hostině můžete také přispět ze svých zdrojů. Přineste si hudební nástroje – zvonečky, bubínky, chřestidla… posílíte tím jedinečnost večera. Mapu místa najdete, když si do internetového vyhledavače zadáte heslo „Lípy u Sv. Donáta“. Obřadem vás provedou etnoložka Pavlína Brzáková a výtvarnice Vladislava Jirásková. Vstup je volný.


Pavlína Brzáková, foto Petr Kotek


Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 22.04.2013 •