Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Aktuality

Jarní stromová slavnost

Jarní stromová slavnost
U Dubu U sv. Donáta, v polích mezi obcemi Škvorec, Přišimasy a Úvaly, asi pětatřicet kilometrů východně od Prahy, se 28. března 2013 od 18:00 hodin můžete zúčastnit jarní stromové slavnosti. Jste srdečně zváni.
Oslavy jara jsou symbolickým vyjádřením radosti ze znovuzrození přírody. Obživnutí přírody bylo pro venkovského člověka odpradávna vítězstvím Léta nad Zimou, Životem nad Smrtí. Rituály z dávných časů představovaly dramatická herecká vystoupení, kdy představitel Zimy byl oděn do kožešin, zatímco představitel Léta byl zahalený do svěžího listí a květů. Zápasili spolu, aby v závěru zvítězilo Léto, a tím tato životodárná síla na zemi. Setkání u dubu na křižovatce je projevem radosti nad probouzející se přírodou.
Slavnostní obřad začne v 18:00 hodin. Jeho průvodkyněmi jsou výtvarnice Vladislava JIRÁSKOVÁ, etnoložka Pavlína BRZÁKOVÁ a hráčka na buben Hana HUBÁČKOVÁ. Na slavnost si přineste barevné stužky, jimiž ozdobíte dub, a kytičku prvních jarních květů. Jako vždy budete pohoštěni čajem a dobrým koláčem. Přineste si také s sebou nejrůznější tradiční nástroje, jimiž rozezníte okolní krajinu. Mapu místa konání najdete, když si do internetového vyhledávače zadáte heslo „Lípy u sv. Donáta“. Vstup je volný. Těšíme se na vás!

Pavlína BRZÁKOVÁ

Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 23.03.2013 •