Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Aktuality

Slavnost probouzení vegetace

Slavnost probouzení vegetace
  U dubu U sv. Donáta, v polích mezi obcemi Škvorec, Přišimasy a Úvaly, asi pětatřicet kilometrů východně od Prahy, se v sobotu 9. února od 17:00 hodin můžete účastnit Slavnosti probouzení vegetace.
Tato přírodní oslava má své kořeny v dávné minulosti předků. V tomto čase si lidé uvědomovali, že životodárná energie, která se na zimu stáhla do kořenů, se v únoru začíná zvolna probouzet. Aby naši předkové zajistili probuzení života a vegetace, účastnili se rituálu, který například Keltové nazývají Imbolc. Důležitou součástí této slavnosti je oheň a očištění.
Rituál začne kolem páté hodiny odpolední. Jeho průvodkyněmi jsou výtvarnice Vladislava Jirásková a etnoložka Pavlína Brzáková. Tentokrát navštíví slavnost i vzácný host ze Slovenska – obřadní průvodkyně Lana Baloghová. Na slavnost si přineste zelené stuhy – symboly jara. Po skončení obřadu jimi ozdobíte dub. Tradičně budete pohoštěni čajem a koláčem. Ke společné hostině můžete také přispět z vlastních zdrojů. Mapu místa najdete, když si do internetového vyhledávače zadáte heslo Lípy u sv. Donáta. Vstup je volný.
Foto Petr KOTEK


Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 24.01.2013 •