Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Aktuality

Dušičkový rituál Světel

Dušičkový rituál Světel

Původ Dušiček najdeme hluboko v historii u našich keltských předků, kteří ve starověku obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území současné České republiky. Právě keltský rok začínal tímto svátkem, jemuž se říkalo Samhain. Název „Samhain“ je tvořen spojením dvou slov sam-fuin - konec léta. Dnes se s tímto tradičním svátkem můžeme setkat v pokřesťanštělé formě svátku Všech Svatých 1. listopadu a následných Dušiček 2. listopadu. Tento svátek byl věnován nejen zesnulým, ale byl také přípravou na nadcházející zimní období.

SYMBOLY VĚČNÉHO ŽIVOTA
Dušičkový rituál, jenž proběhne u Dubu U sv. Donáta je spojený se vzpomínáním na naše předky. Tak jako má každý strom kořeny a je spojený se zemí, jsme i my provázáni se všemi, kteří tu žili daleko před námi a kterým vděčíme za svou existenci. Projevme jim svou vděčnost poděkováním a zažehněme za podzimního podvečera malá světýlka jako symboly věčného života… Rituálem vás provede výtvarnice Vladislava Jirásková a etnoložka Pavlína Brzáková. Pozvání na slavnost přijala také slovenská obřadní průvodkyně Dr. Lana Baloghová, která své zkušenosti získala během seminářů mezinárodní Nadace pro šamanská studia založené americkým antropologem Michaelem Harnerem. Rituál tak znovu propojí obě země – Česko a Slovensko. Během obřadu bude u čtveřice lip vystaven obraz malíře Bedřicha Vychodila s názvem Jediný, který nyní ilustruje i tuto pozvánku.
Vezměte si s sebou něco na sezení, svíčky, barevné stuhy nebo jiné ozdoby pro strom a rozličné hudební nástroje. Budete pohoštěni koláčem a čajem. Ke společné hostině můžete také přispět z vlastních zdrojů, cokoli s sebou přinesete, prohloubí atmosféru společného sdílení. Mapu místa najdete, když si do internetového vyhledávače zadáte heslo „Lípy u sv. Donáta“. Vstup na rituál je volný.

Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 12.10.2012 •