Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Aktuality

Slavnost vítání jara

Slavnost vítání jara
Na jaře se příroda probouzí a vybízí člověka k očistě. Ovšem nejenom k fyzické, neboť počátek jara je spojen s časem půstů, ale také k emocionální a duchovní. Očistný rituál můžete již tradičně prožít 20. března u lip U Sv. Donáta na křižovatce polních cest mezi obcemi Úvaly, Přišimasy a Škvorec, východně od Prahy.
Žijeme ve středu Evropy a okolní národy vítají jaro nejrůznějšími způsoby. Mnohem dříve, než nastoupí období křesťanských velikonoc, přichází začátkem března čas oslavování stromů a rašící přírody. U národů žijících východně a jižněji od nás lidé věší na stromy dvoubarevné panenky z vlny jako symbolické vyjádření plodnosti. Například u Bulharů se takovým panenkám říká „martenica“ nebo také „baba Marta“. Podle lidových představ je s příchodem jara spojena vláda baby Marty, ženského počátku života. Snad právě proto je březen v mezinárodním měřítku věnován ženám. Je škoda, že u nás je tento březnový svátek opomíjen, souvisel s dávnou jarní tradicí vycházející z přírodního rytmu. S podobnými oslavami jara se setkáme také v Rumunsku, v Itálii, v Albánii a dalších zemích.
Jak můžeme přicházející jaro uvítat u nás?
Jistě narazíte na spoustu možností, kam se počátkem jara vypravit a co prožít. Můžete se také vydat na již zmíněnou slavnost Vítání jara, kterou pro vás v polích U Sv. Donáta připravují etnoložka a spisovatelka Pavlína Brzáková a výtvarnice Vladislava Jirásková. Přesnou mapku místa najdete na internetu, když si do vyhledavače zadáte heslo Lípy u Sv. Donáta. Nesnadněji se tam dostanete polní cestou kolem hřbitova z obce Škvorec.
Rituál započne v 18:00 hodin. S sebou si vezměte barevné stužky, jimiž zkrášlíte nedaleký dub, vysvěcený jihosibiřským šamanem Očur-oolovičem. Budete pohoštěni čajem a skvělým koláčem. Ke společné hostině můžete také přispět z vlastních zdrojů.
Vstup je volný.

Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 27.02.2012 •