Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Články

Šamanismus Amazonie

Šamanismus Amazonie
Šamanismus Amazonie
Na začátku listopadu 2011 jsem přišel do vesnice Nuevo Jerusalem asi 20km  východním směrem od soutoku Ucayali s Maraňonem . Místního šamana jménem Ramon Aharuanaza jsem požádal, jestli by mě  vzal do světa rostlin.  Suma, kterou za to požadoval byla značně vysoká a po smlouvání činila asi 10 tisíc korun.  Nicméně jsme se dohodli. Tady musím zdůraznit, že mé zkoumání rostlin bylo odlišné od užívání pacienty, neboť bylo zaměřeno na přímé poznání duchů rostlin.
    Vstupní branou je nápoj Ayahuasca , připravovaný z liány Ayahuascy a cesmíny nazývané Yagé.  Druhou rostlinou do směsi mohou být i další rostliny obsahující DMT, samotná liána je MAO inhibitor.  Myslím, že o složení a přípravě bylo již napsáno dost jinde a proto podrobnosti dál nepopisuji.
    Systém výuky je vcelku jednoduchý. Člověk, který se chce přijít do kontaktu s duchem rostliny se nejdříve musí plně naplnit jejím spiritem.  Až se to stane, duch rostliny ho osobně navštíví ve snu a nebo v podivném polosnu. Zajímavé je, že duchové rostlin hovoří s každým jeho vlastním jazykem , v mém případě neformální češtinou.
    Ayahuascu jsme pili vždy v sobotu v noci v domě daleko od vesnice, kam už nedoléhal žádný hluk.V sobotu ráno jen lehká a nebo nic, samotná akce začínala asi v 10 v noci.  Potom následovali 3 dny diety – žádný olej, sůl a cukr. Z ryb byly vyloučeny dravé ryby a ryby s ostny na ploutvých a vůbec ryby jinak nebezpečné.  Ze zvířat vyloučené pekari a všechny další druhy divokých prasat. Šaman mi doporučoval ovoce a potravu, kterou přímo dával prales. Dravé a nebezpečné ryby byly vyloučeny proto, že jejich agresivní povaha by vstupovala do člověka a měl by sklony stát se čarodějem. Jídlo v čase diety se tedy skládalo z neslané rýže a ryby bez soli vařené v banánovém listu + ovoce, kterého kupodivu nebylo ve vsi mnoho. Od středy do pátku jsem mohl jíst normálně, v sobotu opět seance. 
   Takových sezení jsem absolvoval 15. Nápoj je velmi hořké chuti a hned po vypití jsme si zapalovali silný tabák – mapačo - abychom hned nezvraceli.  Mapačo byla druhá velmi důležitá součást sezení a během noci jsme ho vykouřili hodně. Na začátku Ramon vždy úvodní písní – Ikarem – přivolal své spirito a duchy jemu nakloněných rostlin. Vídal jsem ho jako rotující výr z mraků, který se točil nad domem.
Zhruba uprostřed toho řetězce na mě Ramon během 4 seancí upoutal část svého spirita. Potom jsem viděl ten výr z mraků i nad sebou. Duchem se mi zjevil jako Bílá žena sedící na moc pěkném trůnu  s velkou korunou , vše jakoby z jemného kouře a nebo krajky.
 
 
     Další rostlinou s kterou jsem se seznámil byla liána Ajo sacha . Je to samičí rostlina silně vonící po česneku ( samec dorůstá jen asi 1,5m). Pro účely zdravotní se užívá kůra kořenů a malé kořínky naložené v lehkém destilátu z cukrové třtiny ( asi 20procent alkoholu). Pro účely studijní se pijí zelené části rostliny vylouhované ve studené vodě. Duchem této rostliny je vysoká štíhlá paní či slečna. Rostlina je výborná coby prevence proti chřipce a všemu co má původ v chladu, jelikož Ajo obsahuje mnoho vnitřního ohně.
 
Další rostlinou je keř Sanango, dorůstající cca 2m. Pro účely zdravotní se připravuje stejně jako Ajo sacha, pro studijní se do vody vloží květy a semena.  Vlastní jméno rostliny ( kterým se při setkání sama nazývá) je Sanangito Chicitin, protože je maličká. Jméno pro Ajo Sacha je Blancito. Duchem keře Lobo Sanango je (podle Ramona) malá holka s tmavou kůží a rudýma očima, já osobně jsem ji viděl jako slečinku normální kůže v šatech barvy květu keře, tedy růžovofialové. Měla velice veselou povahu a dost se chichotala.
    Často jsem se Ramona ptal jak se spojit s duchy rostlin u nás v Evropě. Postup je stejný jako v pralese. Nasytit se duchem rostliny a ve snu se sní spřátelit a zeptat se na použití a přípravu. Také Vám rostlina dá krátkou píseň kterou ji dokážete k sobě přivolat.
 
Zde uvádím jeden příklad : Rozhodnu se pro meduňku lékařskou. Na odlehlém místě nejlépe v lese… vezmu zvečera rostlinu a její části zaliji studenou vodou. Počkám třeba hodinu a výluh vypiji. Poprvé málo, třeba půl deci . Ten den tedy nic nejíst. Další 3 dny popsaná dieta, potom třeba dva dny normální jídlo a znovu pít rostlinu. Mezery mezi užitím nejsou nikde stanoveny a je možné ji např. pít každé 3 dny s nepřetržitou dietou. Tak dlouho až duch rostliny přijde. Tohle je u každé rostliny individuální ( asi tak 5 až 10 sezení). Je možné pít i několik rostlin najednou, potom se ve snu zjeví bytostí víc. Pro začátek bych ale volil pouze jednu.
Během této doby je dobré minimalizovat styk s lidmi a žít pouze s přírodou.

Děkujeme panu Vratislavu za jeho příspěvek mezi naše články/Šamanská jurta externí příspěvky neupravuje/. 


 


Autor: Vratislav Hrubý - externí autor •  Vydáno: 11.05.2012 •