Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Aktuality

Svěcení kamenného obbo u dubu U sv. Donáta

Svěcení kamenného obbo u dubu U sv. Donáta
Koná se v sobotu 2. října v 18:00 hodin. Tradiční rituál vede tuvinská šamanka ANISJA SEMIZOOL MONGUŠ. Poutní místo U Sv. Donáta, které se nachází v polích mezi obcemi Úvaly, Škvorec a Přišimasy, se v brzké době rozroste kromě Stromu splněných přání o další zajímavý objekt – o jihosibiřské oboo.
Dub zvaný Strom splněných přání vysvětil loňského léta jihosibiřský šaman Sjurjun-Dugar Očur-oolovič a od té doby se stal strom velmi frekventovaným místem, o čemž také svědčí množství pestrobarevných pentliček na jeho větvích, které zde zanechávají jako dárek jeho návštěvníci. Strom ve všech světových kulturách představuje spojnici mezi nebem a zemí. Jeho kmen je náš současný život, kořeny sahají do minulosti k našim předkům. Větve a listy míří do horního světa – nebe a týkají se našich potomků a budoucnosti. Říká se, že kmen takového vysvěceného stromu stahuje z vesmíru energii a šíří ji kolem sebe jako nevyčerpatelný zdroj pro všechny potřebné.
Kamenné oboo, které záhy vznikne nedaleko tohoto opentleného dubu, přibude na křižovatce polních cest v souvislosti s příjezdem jihosibiřské šamanky Anisji Semizool Monguš. Osou oboo, tedy těchto navrstvených kamenů, se stane otesaný akátový kůl, který obdobně jako strom představuje vertikálu protínající světy. Zatímco strom symbolizuje jeden z pětice elementů tvořících podle asijských výkladů svět – dřevo, kameny ztvárňují element kov-železo (zbývající elementy jsou voda, oheň a země). Obecně se má za to, že u oboo se mohou léčit a přijímat energii lidé s elementem kovu, tzn. že jejich rok narození končí číslicí 0 nebo 1 (podle lunárního kalendáře). Podrobnosti o tomto pro nás zvláštním druhu léčby či přijímání energie je možné se dozvědět během několika připravovaných setkání s šamankou Monguš, která také oboo rituálně vysvětí. Oboo má v krajině nejen úlohu jakéhosi „energetického zářiče“, ale mělo by působit esteticky. Podobně jako návštěvníci dubu přivazují na větve pentličky, poutník putující krajinou položí na oboo malý kamínek a využije tohoto „zastavení“ k hlubšímu uvědomění si své sounáležitosti s přírodou. Na obo je rovněž možné zanechat několik mincí nebo na kůl přivázat bílou stužku, která element kov barevně symbolizuje. V naší krajině je také bílá barvou čistoty, což je vnitřní stav, jehož se poutník snaží dosáhnout. Element kov v lidském těle zastupují kosti, šlachy a klouby. Podle nejrůznějších asijských léčitelských směrů mají lidé s nedostatkem tohoto elementu žádat a čerpat potřebnou sílu právě u oboo. Přestože se v tomto pojetí pohybujeme především v „symbolicky vyjádřeném světě“ můžeme při vyvinutí dostatečného vnitřního úsilí dosáhnout uzdravení a při pokročilejších chorobách alespoň posílení. Oboo je místem, kde se také může odehrávat naše hluboká meditace či vnitřní spočinutí.
Pokud se přesný příjezd šamanky Monguš podaří ke dni 23. září, budete mít možnost se s ní setkat při různých příležitostech do 10. října.
Spojení vlak-bus Masaryk 16:02 přij. Úvaly, 16:33 - přesun 5min autobus Úvaly, žel.st. odj. 16:43 příj. Škvorec 16:50

Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 12.09.2010 •