Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Aktuality

Probuzení Zeleného muže

Probuzení Zeleného muže
Volání jara
Koná se v neděli 27. února od 15:00 hodin. Večerní rituál začne v 17:00 hodin.
Zveme vás na rituální podvečer – již tradičně u stromů u sv. Donáta v polích mezi obcemi Škvorec, Přišimasy a Úvaly, 35 km východně od centra Prahy.
Přípravy proběhnou od 15:00 hodin ve dvoře Nového zámku (Smiřických 2) naproti Starému zámku ve Škvorci, kde je vyhrazena místnost k výrobě vlněných panenek a panáčků určených na zdobení dubu. Této části se mohou zúčastnit rodiče s dětmi. Průvodcem odpoledne je výtvarnice Vladislava Zítová Jirásková. Vchod ze dvora do místnosti najdete snadno, bude označen. Výrobu panenek vám zpestří povídání s hostem z Bulharska, kde se na příklad tento svátek slaví. Svátek zdobení stromů panenkami najdeme také v dalších zemích jako Itálie, Rumunsko, Albánie, všude tam, kde žijí Bulhaři, Rumuni a Arumuni. Slaví se 1. března, ale protože je nejbližší neděle právě 27. února, zvolili jsme tento den. Panenka a panáček jsou symbolem plodnosti a pokračování života.
V 16:30 se přesuneme ke stromům (1, 5 km od dvorce polní cestou kolem hřbitova). Kdo se nezúčastní výroby panenek ve dvoře, bude moci přijít přímo na rituál Probouzení Zeleného muže, patrona a ducha vegetace. Rituál začne v 17:00 hodin. Účinkují: Pavlína Brzáková, Vladislava Zítová Jirásková a „zelený muž“ Jan Bílý z Lesů.
CO S SEBOU: Červené a bílé vlněné klubíčko (mohou být i jiné barvy), knížku, kterou budete omotávat a pomocí níž panenku vytvoříte. Nůžky. Na rituál si vezměte jednoduché hudební nástroje – bubínky, chřestidla, zvonečky, rolničky, triangl apod. Vytvoříme společně čarovnou večerní atmosféru v krajině.
Budete pohoštěni tradičně čajem a koláčem. K hostině můžete také přispět z vlastních zdrojů, aby společné volání jara bylo nejen duchovním, ale také chuťovým prožitkem.
Vstupné je dobrovolné.

Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 16.12.2010 •