Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Články

Šamanské poutní místo - Dub U Sv. Donáta

Šamanské poutní místo - Dub U Sv. Donáta
Na konci května tohoto roku sibiřský šaman Ooržak Sjurjun-Dugar Očur-oolovič vysvětil dub v místě, které se nazývá U Sv. Donáta a nachází se nedaleko městyse Škvorec (Praha – Východ). Strom byl vyzdoben stuhami v pěti barvách (červená, zelená, modrá, bílá a žlutá), které představují pět živlů, z nichž je tvořen náš svět. Červená je oheň, zelená - dřevo, modrá - voda, bílá - železo či kov a žlutá - země. Dubu, který byl sibiřským šamanem rituálně oživen, je nyní přezdíváno Strom splněných přání. Místo, kde se nachází, bylo již dříve cílem výletníků a zájemců o duchovní historii krajiny, neboť na něm stojí čtveřice staletých lip, v jejichž středu byla vztyčena socha Sv. Donáta, patrona a ochránce polí. Tato barokní pískovcová socha byla vystavěna nákladem vévodkyně Marie Terezie Savojské z Lichtenštejna v roce 1765 (více na http://cestyapamatky.cz/kolinsko/krimin-zanikla-obec/socha-sv-donata). Šamanem vysvěcený strom najdete snadno - naproti soše a lipám.
Protože jsme o stromu přinesli informace i veřejnosti (díky regionálnímu tisku Náš region), stal se i šamanský strom cílem mnoha poutníků, kteří k němu přišli žádat o zdraví, štěstí či lásku a zanechávají na jeho větvích nejrůznější stužky, psaníčka a jiné dárky.
Pokud byste měli zájem navštívit toto nové poutní místo, dostanete se do Škvorce nejlépe vlakem z pražského Masarykova nádraží do stanice Úvaly a potom deset minut autobusem do Škvorce. Z náměstí se pak vydáte směrem k zámku, poté ulicí Smiřických ke kostelu, kde zatočíte doprava, projdete kolem hřbitova, kde vlevo objevíte polní cestu. Touto polní cestou se vydáte zhruba 1 km, kdy dojdete na rozcestí. Zatočíte doprava a po 200 m se po vaší levici vynoří staleté lípy. Naproti nim uvidíte opentlený šamanský strom.
Další případné informace obdržíte na sibirka@tiscali.cz.

Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 20.11.2009 •