Šamanská jurta

C e n t r u m   p ř i r o z e n é   s p i r i t u a l i t y

<< Aktuality

Oslava zimního slunovratu

Oslava zimního slunovratu
21.12.2017 od 19:00 do 22:00 hodin

Milí přátelé, srdečně vás zveme na oslavu zimního slunovratu, kterou pořádá Pavlína Brzáková ve spolupráci se Zdeňkem Ordeltem a Slovanským kruhem. Slavnost zahájí ceremonie, jež započne v 19:00 hodin přednáškou Pavlíny Brzákové o tradici, která je jedinečnou příležitostí k nezapomenutelnému setkání.

Vy, kteří se chcete spolu s námi zapojit do příprav obřadního místa, přijďte již mezi 15:00 a 16:00 hodinou na louku u lesnatého vrchu Klepec nedaleko obce Přišimasy (35 km východně od Prahy) – GPS louky: 50°2’54.646″N, 14°46’42.228″E.

Co s sebou:

– trochu dřeva na oheň
– teplé oblečení a čelovku
– svíčky do skleniček (uděláme z nich cestu – pak si je můžete odnést domů)
– čaj v termosce pro sdílení
– misku, hrnek a lžíci ( dostanete vegetariánský boršč a buchtu )
– masku na obličej nebo barevné pastelky na obličej
– slunovratovou panenku
– bubny, rolničky a další hudební nástroje

O místě konání se více dozvíte na https://www.navylet.cz/cil/klepec-prisimasy.

Společně nachystáme cestu světel k majestátnímu balvanu, u něhož proběhne ceremonie, připravíme také ohniště a pohoštění pro všechny přítomné. Ochutnáte vegetariánský boršč a koláč – vezměte si s sebou vlastní misku, hrnek a lžíci. Čaj si přineste ve vlastní termosce, můžete také přinést dary pro oheň a na oltář (byliny, vykuřovadla apod. – např. šalvěj, pelyněk, pryskyřice a jiné) a něco dobrého k jídlu a k pití jako příspěvek ke společné hostině.

.

Můžete si také vyrobit SLUNOVRATOVOU PANENKU (motanku) podle přiložených fotografií, které nafotila Pavlína Brzáková.

Pozor, panenku nešijeme, ale svinujeme a omotáváme vlnou a jednotlivé pruhy látky navazujeme. Začneme hlavičkou – k tomu nám postačí kousek bílé látky a vata dovnitř. Do hlavičky můžeme vložit minci pro štěstí.

Poté svineme z látky váleček a omotáme jej rovněž vlnou. Následně přivážeme hlavičku k válečku (tělu panenky) a začneme přivazovat sukénky a zástěrky. Pokud chcete, můžete vytvořit menší váleček a panence přivázat ruce. Místo, kde ruce přivážete, zakryjete kouskem látky jako blůzičkou.

Panenka nemá obličej. Podle ukrajinské tradice panenka nemá oči proto, aby se do ní nenastěhoval zlý duch. Naopak – z bavlnek je dobré vytvořit namotáváním kříž/sluníčko, které je symbolem pozitivní energie.

Podle tohoto návodu vytvoříte slunovratovou panenku, kterou si vezměte s sebou přinést na obřad. Můžete tak vlastnoručně vytvořit zajímavý dárek pro své blízké!

Na setkání se těší Zdeněk Ordelt, šéfredaktorka časopisu REGENERACE Pavlína Brzáková a Slovanský kruh.

Vstup je volný. 

Autor: Pavlína Brzáková •  Vydáno: 15.12.2017 •